S NADHLEDEM

26.11.2017

10 tipů, jak přežít advent

Štítky: , , , , , , , , , ,

Úklid. Pečení. Vaření. Nákupy. Typický program adventních 4 týdnů, které letos startují 3. prosince. Jak nezešílet a proplout předvánočním šílenstvím bez ztráty kytičky? Jedině s dobrým plánem.

  1. Úklid

Před Vánocemi zásadně nemaluju, ani nepřestavuju byt či se dokonce nestěhuju, jako kamarádka Katka, která loni strávila Štědrý den v krabicích a s kýblem v jedné a smetákem v druhé ruce a dárky rodina nacházela ještě na podzim. Zásadní jsou velké pytle, do kterých je třeba naházet celoročně nasbíraný chaos. Lux a prachovka dostanou šanci až těsně před Štědrým dnem, protože vždycky se najde někdo, kdo na vypulírované domácnosti udělá kaňku. Okna necídím k dokonalosti, ale zbavuji je prachu, což se dá s přehledem také zvládnout za půl dne.

2. Dárky

Ouvej. Měsíc před vánočními svátky je poměrně krátká doba na průzkumnou akci mezi nejbližšími, tedy s ohledem na fakt, že dotyčnou věc pak musíte někde sehnat. Překvapení? V případě hmotných dárků se ne vždy potká dobrý úmysl s dobrým výsledkem. Co se mě osvědčilo, byly zážitky, anebo alespoň krátký pobyt mimo realitu všedních dní.

3. Pečení cukroví

Už pár let let si říkám, že tahle tradice není za trest, ale pro radost, ke které si během jednoho dvou večerů dopřeju sklenici svařáku, pustím si koledy a upeču maximálně 3 druhy. Narozdíl od sousedky, která jich peče 15 a ještě v létě je vytahuje z mrazáku a nutí hostům ke kafi.

4. Kde hledat pomoc

Na konci své paže, praví stará pravda. Jenže leckdy bychom těch paží museli mít alespoň pět, abychom všechno zvládli. Takže pro případ nenadálých pracovních, zdravotních či jiných indispozic stran vánočních příprav volám úklidovou a cukrářskou četu. Brigádníků je před Vánocemi všude dost.

5. Nákupy

Tuhle ještě více neoblíbenější činnost řeším před svátky online sámoškou. Vyzkoušela jsem jednu. Více o ní na mém Instagramu.

6. Výzdoba

Vánoční stromek je základ. Jinak vše podle hesla méně znamená více, aneb minimalismus je trendy.

7. Vánoční hostina

A jedeme do finále. Kapr, řízky, bramborový salát o Štědrém dnu je nezpochybnitelná klasika. V porcích úměrných účelu a nikoli představě, že u nás zazvoní rota vojáků, tak aby bylo čím ji pohostit. Beru si za své heslo, že ryba a host třetí den zatouchají a salát už taky nestojí za nic…;-)

8. O Štědrém dnu se nenechám vytočit

Nikým. Že jsem něco nestihla? Svět se proto rozhodně nezboří a jak se říká, i zítra bude den. Ostatně, jsem taky jenom člověk.

9. Vůně adventu

Jedno volné odpoledne nebo večer se rozhodně najde. Ve chvilce pro sebe si skočím na masáž, s kamarádkou na víno nebo nasát adventní atmosféru na vánoční trh. Tento krok doporučuji obzvlášť, protože takové zastavení se umí dokonale zrelaxovat v předvánočním spěchu a zvednout náladu.

10. Návštěvy

Vánoční svátky jsou obdobím návštěv, těch zvaných a chtěných a těch druhých, které se pozvou samy. A pak jsou taky návštěvy, kam dostaneme pozvání my a ne vždy nám to musí být milé. Je už pak na každém z nás, jak s takovou návštěvou naložíme. I když se říká, že Vánoce jsou časem odpuštění, rozhodně není důvod, proč je trávit s lidmi, kteří si to nezaslouží.