S NADHLEDEM

06.11.2016

Charisma aneb neuchopitelné osobní kouzlo

Ten chlap má ale charisma, prohlásila kdysi moje máti o jednom italském herci, kterého jsem doslova zbožňovala. Bylo mi deset, takže jsem prdlajs tušila, co to ,,to“ charisma vlastně je a mylně jsem si ho vyložila jako nějakou krutou nemoc. Týden jsem každý večer bulila do polštáře a čekala, že můj idol umře. Neumřel. Do teď.

V osmnácti mě obloudil charismatický spolužák ze střední školy. Podíval se na mě, promluvil sexy nakřáplým hlasem a mně se srolovaly ponožky i další kousky oblečení. K tomu byl svůj a rozhodně jsem se s ním nenudila. Nutno dodat, že si okolí klepalo na hlavu, protože se dotyčný vymykal obvyklému vzorku chování dané věkové kategorie. Stručně řečeno, byl to lotr.

Na vejšce se našel taky jeden, neměl ani sexy hlas, ani metr devadesát, ale ukecal naprosto každého, mě taky, ale to už je zase jinej příběh…

Při jednom rozhovoru se mě nedávno kdosi zeptal, co si myslím o tom, že charisma je dar od pánaboha a člověk se s ním buď narodí, anebo má zkrátka smůlu. S tím se dá souhlasit, ale jenom do určité míry. Je to vlastně jako s talentem, drobek si ho přinášíme s sebou na svět a ten zbytek musíme poctivě vydřít.

Nevěšte hlavu a nenadávejte, jak je svět nespravedlivý, protože některým lidem jejich okolí visí doslova na rtech a vás neposlouchá ani vlastní pes. Vždycky se s tím totiž dá něco dělat.

Tak třeba:

Věřit si. Buď to zvládnete, anebo taky ne. No bože, takových bylo před vámi a bude i po vás dost. Ale když už jsme u charismatických lidí, tak ti takové věci berou s úsměvným nadhledem a v duchu, nějak bylo, nějak bude.

Být originální. Charismatický člověk nikdy nejde s davem ani proti němu. Je zkrátka za každých okolností svůj. Přesto mají takoví lidé pár věcí společných. Tak například jsou vždy pozitivně naladěni, rádi komunikují a při hovoru se dívají svým společníkům do očí.

Být zdravě sebevědomý. Co to znamená? Nic menšího než fakt, že si budete pevně stát za tím, co děláte a jak se chováte. Pokud s charismatickými lidmi někdo nesouhlasí, není to pro ně soudný den. Takový fakt přijmou bez mrknutí oka a rozhodně nikomu nevymlouvají jeho názory, nevztekají se a netvrdí – má je pravda.

Zapracovat na svém projevu. Ne každému je od přírody dán příjemný tón hlasu. I když i s tím se dá něco dělat. Na ostatní ale zapůsobíte už tím, že zlepšíte výslovnost, nebudete mluvit jako kulomet, případně stylem uspávače hadů a dáte si pozor na hlasitost, která by měla být tak akorát. Charismatický člověk se nechová afektovaně, jeho hlasový projev je příjemný, nenucený a jasně daný. Důležitý je také nonverbální projev, který leckdy prozradí víc, než je nám milo…

Zajímat se o lidi. Stačí, když jim budete naslouchat. Jestliže se ocitnete ve společnosti lidí, které neznáte a jste si představeni, snažte se si zapamatovat jejich jména a oslovujte je jimi. Uvidíte, jak vám budou vděční. Na druhou stranu, charismatičtí lidé se nepodbízejí…

S nadhledem i humorem. To je vždycky dilema, jak být vtipný, obzvlášť při absenci smyslu pro humor. I v takovém případě se dá ale najít cesta. Tak třeba vtipkování na vlastní účet. Nejenom že tím odzbrojíte případné rejpaly, ale kromě sympatií si získáte i respekt. Není divu, tohle totiž umí málokdo. Charismatičtí lidé rádi baví své okolí, proto ve svých historkách tak trochu přehrávají. Běžně vlastnost nic moc, ale právě v tomhle případě se dá přetavit v jednoznačnou výhodu.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *