APETIT

09.10.2016

Dýňový podzim

Je podzim, takže si přihřeju dýňovou polívčičku. Ne v pravém slova smyslu, protože polévka z dýně stokrát jinak už pomalu zavání nudou, stejně jako všelijaké zapečené dýně, dýňové placky, dýňové buchty, dýňové máslo a bůhvíco dalšího dýňového. Za mě to bude jednoznačně dýňový olej. Potkala jsem ho v Rakousku a tvářil se hodně zeleně, až se mi nechtělo věřit, že je z dýně. I když zelený byl možná proto, že pocházel ze Štýrska, kterému se říká zelené srdce Rakouska…

Ano, čtete správně, olej z dýní není oranžový, jak by možná někdo čekal, ale hraje nádherně zelenými odlesky. Je to dáno tím, že se získává ze semen dýně. Ta se nejdřív omyjí, následně osuší a pak se v tradičních mlýnech semelou na pastu, která se mírně rozředí vodou, dál jemně opraží a lisuje. Olej se stočí do nádob a nechá přibližně 14 dní uležet, aby se zbavil nečistot a kalů, pak se přečerpá do láhví.

Pilulka lásky

Nenechte se mýlit, pořád je řeč o štýrském dýňovém oleji a nikoli o viagře. Tuhle přezdívku dostal údajně proto, že na muže působí ještě lépe než viagra. Jestli je to tak doopravdy, anebo jde jenom o marketingový tah to tedy fakt netuším. Každopádně dýňový olej ze Štýrska pomáhá mužům, kteří mají problémy s prostatou. Tak aspoň něco…

 

Jak chutná?

Skvěle. Ve vůni i v chuti připomíná ořechy a můžete jím pokapat cokoli. Jak saláty, tak ony zmíněné dýňové polévky, ale třeba i sýry, bramborovou kaši nebo různé koláče, dorty a další sladkosti.

Zdravý, dobrý

To je taková pověra, že co je zdravé, leckdy není dobré. Dýňový olej je nejenom dobrý, ale taky zdravý. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a když ho budete používat, ochrání vás před infarktem a mrtvicí. Je to taky takový elixír mládí, a to díky přírodní hormonální látce kukurbitolu a dalším složkám, které zpomalují stárnutí. No a když vám ho trochu zbude, tak se s ním namažte, protože to je taky moc fajn a vaše pleť vám za to poděkuje ;-).

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *