HEZKÝ VĚCI

22.07.2017

Malé černé a devět žen

Štítky: , , , ,

 

Malé černé patří do šatníku každé ženy. To tvrdila už Coco Chanel. Máte je? Já si je nejspíš také pořídím. Pochopitelně ty z dílny Maxe Hammera, mistra švadlenky, který právě odchází do důchodu. Do těch, kolem kterých se točí několik různých příběhů, vtiskl svůj celoživotní um. Snad právě proto tyhle šaty umí plnit různá přání.  Věřte nevěřte, ale rozhodně čtěte 😉

Hurá pro ně do dámského oddělení obchodního domu Bloomingdale´s. Je více než záhodno vědět, že se v takovém obchoďáku neřeší jenom to, zda vás malé černé neškrtí v pase, nejsou vám krátké, malé či jiné. Mezi ramínky se zde odehrávají různé příběhy, ať už místních zaměstnanců, ale i nakupujících, žen a dokonce i mužů. Ti všichni řeší životní situace, v nichž malé černé hrají jednu ze zásadních rolí.

Příběhy, kterými se malé černé vinou jako tenká červená nit, mají své vypravěče. Místy se sice vzájemně prolínají, ale hlavním hrdinům autorka stále ponechává jejich výsostný prostor, takže celek působí příjemným lehkým dojmem bez zbytečně komplikovaných zákrutů, pro které já třeba leckdy odhazuji knihu v dál, jelikož se nedá číst.

Malé černé a devět žen je ovšem něco zcela jiného. Nechybí správná dávka humoru a jemně ironického nadhledu, se kterými se životní karamboly řeší tak nějak líp.

O dobrých koncích se obvykle píše v souvislosti s klišé. S hlavními hrdiny to vlastně dopadne taky dobře. Tedy záleží na úhlu pohledu, ze kterého se na konkrétní konec budete dívat. To přece ještě neznamená, že když poslední tečka vypadá jako katastrofa, musí to tak nutně být. Je to otázka životního nastavení. Někdo má sklenici zpola plnou, jiný zpola prázdnou.

 

 

Na recenzích je nejhorší, že si musíte dávat pozor na pusu, vlastně na klávesnici, abyste ,,nevybreptali” podstatu. Naštěstí to v případě Malých černých a devíti žen spisovatelky Jane L. Roseové ani nejde. Tyhle příběhy jsou totiž při každém dalším čtení pořád tak trochu jiné…

 

Vydala Metafora, 2017.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *