S NADHLEDEM

22.12.2017

Jak přijmout nevhodný dárek

Štítky: , , , , , , , , ,

Kuchařka nebo mixér jsou dárky, které by měly pod vánočním stromečkem najít ženy, které si je vyloženě přejí. Jenže co dělat v případě, když měly o dárku úplně jinou představu. Víte, jak zachovat dekórum a neurazit partnera, který se vám netrefil do vkusu?

Musím se přiznat, že i mě postihl o jedněch Vánocích nevhodný dárek. Kalhoty na sport, takže elastické, hříšně drahé a především velikostí a střihem naprosto nevhodné. Navíc jsem si přála něco úplně jiného a svoje přání jsem nenápadně partnerovi servírovala už od podzimu. Zbytečně. Dost mě to naštvalo, takže neadekvátní reakce z mé strany na sebe nenechala dlouho čekat. Taky zbytečně. Že by se atmosféra Štědrého večera dala krájet, asi netřeba dodávat. Když vychladly emoce, pochopitelně došlo na omluvy, ale pachuť zkažených Vánoc jsme oba vnímali ještě dlouho. Takže aby u vás pod stromečkem nebylo stejné dusno, zkuste se držet pár následujících tipů…

Jak dobře znáte své nejbližší

Existují muži, kteří umí kupovat dárky. Mají pro ně cit. Vyberou partnerce vždy přesně to, co jí sluší, trefí se do velikosti a ještě vše dokážou stoprocentně utajit. Jenže takových je jako šafránu. Pokud máte podobného partnera, nezbývá než vám gratulovat. Jestli nikoli, zkuste se zamyslet nad tím, jak dobře znáte toho svého. Stalo se někdy, že vás dárkem příjemně překvapil? Zvládl vám pořídit něco hezkého s malou nápovědou? Anebo dělal tajemného a z krabice pod stromečkem na vás vypadly sloupkové hodiny, ovšem nikoli starožitnost, ale bakelitová replika za dvě stovky, jako se to stalo jedné mé kamarádce. Stručně řečeno, dokážete si přiznat, že ten váš je prostě na dárky dřevo? Že mu nejde zrovna tahle disciplína vám může být sice na jednu stranu líto, ale na druhou si uvědomte, že má určitě spoustu jiných, pro život důležitějších vlastností. Tahle psychická příprava vám pomůže zvládnout překvapení – nečekané, nepotřebné, nic neříkající, prostě mimo mísu…

Nádech, výdech

Řada partnerů výdaje za vánoční dárky plánuje. Určitým zvykem bývá, že si dávají dárky v přibližně stejné hodnotě, aby se jeden či druhý necítil znevýhodněný tím, že třeba nevydělává tolik peněz. Někdy se domluví na maličkostech i proto, že například šetří na nové auto, rekonstrukci bytu nebo domu či cokoli jiného. No a teď si představte, když pod stromečkem vybalíte diamantové náušnice, prsten, značkové hodinky. Racionálně uvažujícího člověka celkem logicky napadne všechno možné o tom, jak moc to asi stálo, proč to kupoval, když jsme se domluvili jinak, protože šetříme; nebo, já mám málo peněz, on mě takhle ztrapnil, protože jsem mu koupila jenom kolínskou, triko, košili… a podobně. Takže místo radosti nad dárkem, který sice nesplňuje parametry potřebnosti, ale zato je hezký, jiný, absolutně nečekaný, se chystáme spustit lavinu obviňujících slov, kterými se ovšem snažíme podvědomě zastřít fakt, že si s dotyčným dárkem vlastně nevíme rady.

Než tedy vypustíte z úst něco, co by vás mohlo mrzet, nejdřív se zhluboka nadechněte, poté vydechněte, a tento rituál klidně opakujte i několikrát za sebou, či alespoň do té doby než vás přejde první nával vzteku. Spolkněte to ošklivé, co se vám dere na jazyk a proneste něco ve smyslu, jé, diamantový náhrdelník, to byl můj tajný sen, anebo – s náramkovými hodinkami budu konečně trendy. Samozřejmě nezapomeňte poděkovat. A hlavně se smiřte s tím, že holt si na nové potřebné věci budete muset počkat o nějaký ten pátek déle. Svoje úvahy si ovšem nechte pro sebe. Když se to vezme kolem a kolem, váš partner nemusí vědět, jak moc jste přízemní a neumíte přijímat skutečné dárky.

Nešťastné oblečení aneb měkkoušům zdar

Jsou dvě možnosti. Buď vytáhnete z dárkové tašky pod stromečkem šaty, svetr, košili, které jsou sice naprosto úžasné, ale velikostí by lépe seděly malému slonovi či oteklé niti, anebo by vám bylo v daném hadříku stydno vynést i koš se smetím. V prvním případě rozhodně nemá smysl předstírat, že je vám vše nachlup přesně. Pokud autor dárku nevlastní brýle s dvaceti dioptriemi, sám uvidí, že vám daná věc nesedí. Není ale nic jednoduššího, než se s ním domluvit na výměně a ještě mezi svátky společně vyrazit do obchodu, kde oblečení pořizoval. A třeba jako kompenzaci za nevhodně vybranou velikost přihodí i nějakou maličkost navíc ;-). Poněkud horší situace nastává ve chvíli, kdy zjistíte, že inkriminovaný kousek se zcela vymyká vašemu náhledu na módu, neboli se vám dotyčný/á naprosto netrefili do vkusu. Co s tím? Spolkněte slzy hořkosti, usmějte se a vypíchněte fakt, že se právě v tomhle případě trefil do velikosti. Když neodstřihnete visačky, třeba vám dotyčný výstřelek de mode v obchodě vymění za nějaký rozumnější model…;-)