APETIT

03.12.2017

Vánoční trhy v Drážďanech a tip na dárky

Štítky: , , , , , , ,

Máte rádi vánoční trhy? Tak alou do Drážďan. Je to kousek a dojedete tam pohodlně autem. Z vlastní zkušenosti ale doporučuji spíš zvolit služby nějakého dopravce, protože jinak byste přišli o vánoční svařák nebo punč a ty mají Němci chuťově opravdu vychytané.

V Drážďanech se pořádá nejstarší německý vánoční trh Striezelmarkt, najdete ho na Altmarktu. Nezapomeňte se vyfotit u krušnohorské pyramidy, která je vysoká nějakých 15 m. Jenom si dejte pozor, abyste někomu nevlezli do záběru, fotí se u ní totiž skoro každý ;-).

IMG_1307

Voní a svítí

Striezelmarkt především voní. Je tu spousta sladkého i slaného pečiva, nechybí řezbáři, kteří nabízejí různé vyřezávané sošky, obrazy, ale také věci denní potřeby. Já osobně jako první adventní výzdobu dávám do okna hvězdu. Na drážďanském Striezelmarktu, a nejenom tam, seženete takzvané ochranovské adventní hvězdy, které jsou zvláštní tím, že mají spoustu ostnů. Vyrábějí se v hornolužickém Herrnhutu (Ochranově), který založila evangelická církev Moravští bratři, kteří také rozběhli výrobu této hvězdy. Osobně bych ji viděla jako fajn dárek pro kámošku. Jestli kámoška nedrží dietu, nabízí se varianta úžasně zdobených perníků. Když už jsme u dárků, tak mamince nebo babičce by se mohly líbit věci z modrotisku, krajky nebo lužická keramika.

Typickým adventně vánočním pečivem je drážďanská štola. Já jsem to sice letos nestihla, ale vy si zapište do diáře, že druhou adventní sobotu, což je příští týden 9. prosince, se koná v Drážďanech Stollenfest neboli Štolová slavnost, kdy historickým centrem projíždí vůz s několikatunovou štolou a končí právě na Striezelmarktu. Štola se po té rozkrájí a můžete si kousek koupit třeba k vánočnímu punči.

Na slano

Jestli máte pocit, že vyrazit na tenhle trh znamená přibrat asi tak 5 kilo, protože nic jiného než sladkosti na něm neseženete, opak je pravdou. Rozhodně můžu doporučit fishsemmel, tedy housku s rybkou, okurkou, cibulí, někdy i marinádou uvnitř, fakt paráda. Při procházení trhem narazíte i na stánek s currywurstem, což je další typické německé jídlo. Anebo si můžete dát kousek pečeného hovězího, jako jsme to udělali my. Bylo výborné.

IMG_1314

Striezelmarkt není samozřejmě jediný vánoční trh v Drážďanech. Dalších deset je různě roztroušených po celém městě. Liší se nejenom nabídkou jídel a dalších produktů, ale i celkovým designem a atmosférou. Pokud máte rádi věci připomínající doby dávno minulé, pak Striezelmarkt se svými starými kolotoči i řemesly bude pro vás tou správnou volbou.

Chystáte se letos na vánoční trhy za hranice, anebo navštívíte některý z adventních trhů u nás? 🙂